Balıkçılık

Feribotla adaya yanaşırken limanda sıralanmış küçük balıkçı kayıklarının çokluğundan hemen anlıyorsunuz ada halkının balıkçılıkla uğraştığını…

Balıkçılık, geçmişi eskilere dayanan, adanın başlıca geçim kaynaklarından biri. Bozcaada, balık göç yollarının üzerinde olması sebebiyle denizi bereketli. Üstelik konumu itibarıyla hem Karadeniz hem Marmara hem de Ege balıklarını bulmak mümkün.

Ada balıkçıları daha çok küçük tekne ve kayıklarla balıkçılık yapıyor. Liman Başkanlığına kayıtlı 48 balıkçı teknesi ve 120 kişi profesyonel balıkçılık yapıyor. Ada dışından gelen balıkçılar ise daha büyük çapta avlanmakta ve çok miktarda deniz ürünü elde etmekte.

Adalı balıkçılar sayesinde limandaki belediye balık halinde mevsimine göre her dönem taze balık bulunuyor. Sinarit, mercan, karagöz, uskumru, sardalya, çupra, levrek, kupa, sarpa adaya özgü balıklar. Temiz denizlerin göstergesi olan kalamar ve ahtapot ise ada sularında bol bol bulunuyor. Ocak- Mart arası kalamar avlama mevsimi iken ahtapot her mevsim kıyıdan avlanabiliyor. Ada kalamarının lezzeti diğer kalamar çeşitlerinden farklı ve bu açıdan değerli.

Adada olta balıkçılığı da çok yaygın. Turistik sezonun bitişiyle ada halkı oltalarını alıp deniz kenarlarına gidiyor. Bozcaada denizi çoğunu  boş göndermiyor. Ada merkezinde amatör balıkçıklıkla ilgili her türlü malzemeyi temin edebileceğiniz bir dükkan bulunuyor.