Bozcaada Aktiviteler

Minibüsle Günbatımına

Adaya arabasız gelenler her gün ada merkezinden 19.30'da kalkan minibüslerle adanın en batı ucundaki rüzgar güllerini ziyaret edebilirler. Günbatımını buradan seyretmek bir gelenek olmuş adada. Bunun için özel günbatımı sepetleri hazırlayan yerler bile var. Kişi başı gidiş-geliş toplam 20 TL. ödeniyor.

Bağbozumu Turları

27 Temmuz - 8 Eylül tarihleri arasında her gün 10.00 - 18.00 arasında iki saatte bir düzenlenen turlar 1,5 saat sürüyor. Hediye olarak verilen hasır sepetinizi kolunuza taktıktan sonra, adalı ressam Cemil Onay'ın boyadığı römorklara binerek, klarnet ve darbuka eşliğinde bağlara gidiyorsunuz. Her turda başka bir bağcının bağına gidiliyor. Bağdaki üzüm türleri ve nasıl toplanacağı ile ilgili bilgi aldıktan sonra sepetlerinizi üzüm ile dolduruyorsunuz. Turun fiyatı 70 TL. İletişim: 0286 697 80 83, 0542 431 75 86

Tekne Turu

Adada günübirlik tur yapan sadece bir tekne bulunuyor. Her gün 11.00'de denize açılan tekne rüzgar durumuna göre adanın çeşitli koylarını dolaşıyor, bazılarında deniz molası veriyorlar. Akşam 18.30'da limana geri dönüyor. Öğle yemeği teknede veriliyor. Fiyatı 120 TL.

Seramik Dersleri

Merkezde Atölye Miskin'de (ismi bulunduğu miskin limandan geliyor) yıl boyunca  seramik dersleri veriliyor. İlgilenenler çarşamba-perşembe günleri 14.00-16.00 saatleri arasındaki derslere katılabilir. Murat Hoca 0542 645 66 55

Cam Atölyesi


Zeynep Aksu,  Rum  Mahallesinin  büyülü  sokaklarından  birinde  yer  alan atölyesinde  bu sıra  dışı  malzeme  ile  daha  yakından  tanışmak isteyen çocuk veya yetişkin herkese birebir saatlik eğitimler veriyor. 0532 253 26 67

Yoga

Artık yaz boyunca yoga dersine katılmak mümkün adada. Ayça Oğuş adaya yerleşmiş bir yoga hocası: 0533 352 70 60

Dalış

Bozcaada sualtı zenginliği açısından Ege Denizi’nin en önemli dalış noktalarından biri.  Fazla derin olmayan yapısı (12-35 mt.) özellikle ilk defa dalış yapacaklar için uygun bir ortam oluşturuyor. Ada etrafında dalış yapılabilecek 7-8 tane bölge bulunuyor. Adanın en büyük avantajı farklı yönlerden esen rüzgarlarda bile dalınabilecek daima kuytu bölgelerin bulunabilmesi. Ayrıca deniz suyunun temizliğinden dolayı görüş mesafesi planktonların olmadığı dönemlerde 40-60 metreye kadar ulaşıyor.
Ahtapot,  renkli deniz tavşanı , renkli sünger ve şakayıklar, çeşitli deniz kabukluları , karagöz, lagos ve orfoz bu zengin doğada görebileceğiniz canlılardan bazıları. Ayrıca  kumlar arasında  birçok eski çapa, kırık tabak parçaları ve amforalara rastlamak mümkün. Adada dalış yaptıran bir tekne bulunmuyor, kendi imkanlarınızla dalabilirsiniz ancak...


Yürüyüş ve Bisiklet

Bozcaada fazla engebeli olmayan yapısıyla yürüyüş yapmak ve bisiklet kullanmak için ideal bir yer. Anayollardan sapılan toprak yollar, sizi keşfe çıkaracak rotalar…Hiç tereddüt etmeden girin toprak yollara. Bağlar arasından ilerleyin, eski damlarda mola verin, acıkınca üzüm ya da incir yiyin. Adada kaybolmak imkansız, batı ucundaki rüzgar güllerini ya da denizi görünce yönünüzü anlarsınız.
Uzun yürüyüşler ve bisiklet sürmek için bahar ayları çok uygun. Yazın ise sıcaklıktan etkilenmemek için sabah çok erkenden ya da güneş batışına yakın yola çıkmak gerekiyor.
Ada merkezinde bisiklet kiralayabileceğiniz yerler bulunuyor. Son derece donanımlı ve bakımlı dağ bisikletleri bulmanız mümkün adada. 

Bağ Yolu

Adanın ve Türkiye’nin tek bağyolu. Hem sadece adaya özgü hem de adada yetiştirilen tüm üzümleri görebileceğiniz; bağları tanıyabileceğiniz özel bir yürüyüş yolu. 1 km uzunluğundaki yol, Sulubahçe mevkiinde taraça düzeninde, geleneksel ve modern yöntemlerle yapılmış bağların bulunduğu, denizi doğayı ve üzümü birleştiren bir yürüyüş yolu.
Ada’nın üzümlerini, bağlarını ve bağcılık yöntemlerini size bilgi sağlayacak broşür, harita ve bilgi levhalarıyla destekleyen bağyolu, aynı zamanda bisikletle de keşfedebileceğiniz ve sonunda sizi, Ayazma ve Sulubahçe plajlarına ulaştıracak bir lokasyondadır. Özellikle Nisan-Kasım arasındaki dönem ve yürürken üzümleri görebileceğiniz Ağustos sonu Eylül ayları yürüyüş için en ideal zamanlardır.

At Binme

Adanın doğu kıyısında yer alan bir tatil köyü içinde at binme olanağı sunuluyor. At binmeye merakı olanlar burada ders alabilir ya da sadece keyif için at binebilir.

Kitesurf

Geçtiğimiz senelerde kitesurf için çok uygun olan adanın kuzeyindeki Çayır Plajı'nda yaz boyunca özel dersler veren bir sörf okulu açılmıştı. Şu anda yok ama sörfünüzü alıp takılmanız mümkün.