Bozcaada'da Ne Yapılır, Bozcaada'dan Ne Alınır

Bağlardan gelen...Bozcaada bir üzüm ve şarap adası. Dolayısıyla burada üzümle ilgili alışveriş yapmanız yerinde olacaktır. Her üzümün hasadı farklı tarihlerde oluyor. Dolayısıyla yaz boyunca her dönem kasa kasa üzümler ada merkezinde ya da yol kenarlarında satılıyor. İlk olarak(temmuz ortası) kardinal ve beyaz yalova incisi çıkıyor. Adanın ünlü beyaz Çavuş üzümü ise Ağustos başı yerini alıyor tezgahlarda. Üzüm her türlü değerlendiriliyor. Adanın 6 şarap üreticisinin şaraplarından mutlaka alınmalı. Şarap dışında kurutulmuş üzüm, üzüm suyu, pekmez, sirke, salamura asma yaprağı, üzüm reçeli bağlardan sağlanan diğer ürünler.


Yöresel yiyecekler...
Adanın domates reçeli çok ünlü. Rum asıllı bir adalı aile tarafından uzun yıllardır üretilen reçelin adı adaya özdeşleşmiş neredeyse. Özel bir domates cinsinden yapılıyor ve içine badem konuluyor. Domates dışında incir, gelincik gibi ev reçelleri de bol bol üretiliyor adada. 
Kekik adada bol bulunan bir bitki. Yürüyüşe çıktığınızda bol bol alacaksınız kokusunu. Tezgahlarda kurutulmuş olarak satılıyor. Adada azda olsa arıcılıkla uğraşılıyor ve florasındaki bol kekikten dolayı ortaya çıkan bal kekik balı oluyor. Kekik balı hoş aromasıyla değerli bir bal, bulursanız kaçırmayın!
Her Çarşamba adada açık meyve-sebze pazarı kuruluyor. Daha çok Çanakkale’nin köylerinden gelen taze sebze-meyveler, salça, zeytinyağı, yumurta bu açık pazarda bulabileceğiniz yöresel ürünler. Adada sıkça rastlayacağınız keçiler ise bu bölgeye özel keçi peynirinin kaynağı ama ezine peynirini de alabileceğiniz yerler bulunuyor. 
Gelincik Şerbeti, adalı bir kafenin Bozcaada'ya kattığı lezzet. Mayıs ayında toplanan gelinciklerle yapılıyor. Ada pastanelerinde çok lezzetli kurabiyeler yapılıyor, paket halinde alıp yanınızda da götürebilirsiniz. 


Hediyelik...Bozcaada’nın kendine özgü hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Buralarda daha çok el işçiliğine dayalı ürünler sergileniyor. Seramik işçiliğinin özgün örnekleri, etnik kıyafetler, kumaş çantalar, dikkat çekiyor. Üzüm, şarap, rüzgar gülleri hediyelik eşyalarda kullanılan başlıca konular oluyor. Hatta sadece üzüm-şarap konulu aksesuarlar ve takılar satan bir mağazada bulunuyor adada. 

Tasarım Dükkanları...Son yıllarda adada tasarım dükkanları da çoğaldı. Buralarda Türkiye'nin çeşitli tasarımcı, zanaatkar ve sanatçılarının işlerini bir arada görebiliyorsunuz. Takı, kıyafet, seramik başlıca yer verilen ürünler. Bir kısmı adada yaşayan tasarımcıların işleri.

Ne Yapılır...Ayazma plajında eğlenceli su sporları yapabilirsiniz. Kendi imkanlarınızla kitesurf yapabilirsiniz. Bisiklet, motor kiralayabilirsiniz.  Seramik dersi alabilirsiniz. Yoga derslerine katılabilirsiniz. Kitap fuarını gezebilirsiniz. Tarot baktırabilirsiniz...