Gelibolu Milli Parkı

1. Dünya Savaşı sırasında cereyan eden Çanakkale Savaşında itilaf devletlerinin donanmasının Karadeniz'e çıkmak için düzenlediği saldırıya 500 bin asker katıldı. 11 ay süren savaş sonrasında itilaf devletleri 213 bin askerini kaybetti.

Gelibolu Yarımadası'nda hayatını kaybeden askerlerin anısına bu yarımada 1973 yılında milli park haline getirilerek bölge koruma altına alınmıştır.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Çanakkale Savaşları’nın cereyan etiği alanlar, siperler, batık gemiler, toplar, kaleler, yerleşim birimleri ve savaşla ilgili yüzlerce başka kalıntıdan oluşan geniş bir yelpazenin yanı sıra 60.000'i aşan Türk şehidinin ve yine 250.000'i aşan Avustralya, Yeni Zelanda, İngiliz ve Fransız askerlerinin savaş mezarlarının ve anıtlarının olduğu yerdir.

Milli Park 33 bin hektarlık geniş bir alanı kapsamaktadır. Gelibolu Yarımadası, meşhur dik yamaçlı kıyıları, girintili çıkıntılı koyları, uzun kumsalları,  ormanlık tepeleri ve vadileriyle de ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır.

Şafak Töreni


Savaşta çok sayıda askerini kaybeden Anzaklar her yıl 25 Nisan Anzak gününde anma törenleri için Çanakkale'ye gelmektedirler.

Nasıl Gezmeli ?


Milli parkı kendi başına gezmek isteyenlerin alandaki herşeyi görebilmeleri oldukça zordur. Bölge çok büyük ve çok sayıda anıt bulunduğundan Çanakkale'deki seyahat acentalarının düzenlediği turlara katılarak profesyonel rehberler eşliğinde gezmekte fayda vardır.
Gene de tek başında gezmek isteyenler öncelikle Kabatepe'deki Gelibolu Milli Park Tanıtma Merkezi ve müzesini ziyaret ederek başlamalılar tura.