Bozcaada » NEREDE YENİLİR ::

Bozcaada'da Nerede Yenilir

Çay bahçeleri turistlerin ve ada halkının bir araya geldiği, adada en çok vakit geçirilen yerler. Genelde çay, adaçayı ve Türk kahvesi içiliyor buralarda. Bazıları kahvaltı tabağı, tost, döner, gözleme, menemen, omlet gibi yiyecekler de hazırlıyorlar. Hemen hemen hepsinde bira bulunuyor. Sıcak havalarda çamlık altındakiler, akşamları mendirektekiler tercih ediliyor. 
(Çay-adaçayı 1,5 TL, Türk Kahvesi 5-7 TL, Menemen 8-10 TL, Çiğ börek-Gözleme 8-12 TL, Küçük Bira 8-12 TL)

Kahvaltılar çoğunlukla konaklama yaptığınız yerde veriliyor. Ama değişiklik olsun diye dışarda yemek isterseniz sokak arasındaki kafelerde özenle kahvaltı hazırlayan yerler bulunuyor. Bu kahvaltılarda ada otlarından yapılan omletler, börekler, domates ve üzüm gibi adaya özgü reçeller, mevsimine göre dalından yeni koparılmış üzüm çeşitleri oluyor. Eğer kahvaltıyı kendiniz hazırlayacaksanız pastanelerin sabahları çıkardığı taze unlu mamülleri sofranıza katmalısınız. (kahvaltı 20- 25 TL, otlu omlet 10 TL)

Öğle yemeği için genelde plajlardaki restoranlar tercih ediliyor. Buralarda her türlü meze ve deniz ürünleri dışında köfte, çiğ börek, gözleme, mantı gibi yiyecekler de bulunuyor. Öğle yemeğini daha hızlı yemek isteyenler için merkezde ev yemekleri, pide - lahmacun , döner, balık ekmek, köfte ekmek de seçenek olabilir. (pide 15-18 TL, köfte ızgara 15-20 TL, tas kebabı 9 TL, kuru fasülye 5 TL )

Akşam yemekleri için genelde merkezdeki meyhane tarzındaki restoranlar tercih ediliyor. Adada daha çok uzun uzun oturup yemek yiyebileceğiniz tarzda yerler bulunuyor. Yemek ve şarap kültürü gelişmiş bir yer olduğu için yemekler aceleye getirilmiyor. Günün en önemli programı akşam nerede yemek yenileceği. Temmuz-ağustos ve bayram gibi yoğun dönemlerde akşam yemeği için restoranlarda önceden yer ayırmanız gerekebiliyor. 

Ada restoranları genelde Kuzey Ege mutfağına özgü yemekler hazırlıyor. Taze deniz ürünleri, adaya özgü otlardan yapılan mezeler, zeytinyağından şaşmayan bu mutfağın öne çıkan lezzetleri. Kafe tarzındaki restoranlar,  alternatif olarak pizza, makarna ya da mantı, gözleme yiyecekler hazırlıyorlar. (mezeler 10-14 TL, kalamar tava 25-28 TL, Bir şise ada şarabı 35-150 TL)