Bozcaada » BOZCAADA REHBERİ » Aktiviteler ::

Bozcaada Aktiviteler

Şarap Dersleri


Temel Şarap Dersleri, bir şarap adası olan Bozcaada'ya çok yakışan bir aktivite... Londra merkezli Wine & Spirit Education Trust (WSET) diplomalı Tuğba Altınöz tarafından yaz boyunca verilen derslerde şarapla ilgili bilinmesi gereken temel bilgiler sohbet eşliğinde aktarılıyor.2 saat süren eğitimde önce üzüm çeşitleri tanıtılıyor, yemek-şarap uyumundan bahsediliyor. Sonra 4 ada şarabı tadılarak bilgiler pekiştiriliyor.
Daha bilinçli şarap tüketmek isteyen herkese açık eğitim, bir bağ evinin verandasında veriliyor. En fazla 5 kişilik gruplara büyük bir masanın etrafında sohbet eşliğinde bilgiler sunuluyor.
Daha fazla bilgi için: tugba@winedive.org, 0533 385 34 05

Minibüsle Ada Turu

Adaya arabasız gelenler hergün ada merkezinden 18.30'da kalkan minibüslerle adayı boydan boya dolaşma fırsatını yakalayabilir. Tur yaklaşık 1,5-2 saat sürüyor ve kişi başı 20 TL. ödeniyor.
Poyrazlimanı istikametinde ilerleyen minübüs adanın tüm kıyılarını dolaşıyor. Fotoğraf çekilebilecek manzaralı yerlerde duruyor. Adalı şöförlerin rehberliği ve hoş sohbetleri ile geçtiğiniz yerlerle ve ada ile ilgili genel bilgiler de edinmiş oluyorsunuz. Günbatımı vaktinde rüzgar güllerinin olduğu Batı Burnu'nda yarım saat mola veriliyor. Burada güneşin batışını seyrettikten sonra adanın kuzey kıyılarından ilerleyerek merkeze geri dönülüyor.

Tekne Turu

Adada günübirlik tur yapan iki tekne bulunuyor. Hergün 11.00'de denize açılan tekneler rüzgar durumuna göre adanın çeşitli koylarını dolaşıyor, bazılarında deniz molası veriyorlar. Akşam 18.30'da limana geri dönüyorlar. Öğle yemeği teknede veriliyor. Fiyatı 70 TL.

Dalış

Bozcaada sualtı zenginliği açısından Ege Denizi’nin en önemli dalış noktalarından biri.  Fazla derin olmayan yapısı (12-35 mt.) özellikle ilk defa dalış yapacaklar için uygun bir ortam oluşturuyor.
Ada etrafında dalış yapılabilecek 7-8 tane bölge bulunuyor. Adanın en büyük avantajı farklı yönlerden esen rüzgarlarda bile dalınabilecek daima kuytu bölgelerin bulunabilmesi. Ayrıca deniz suyunun temizliğinden dolayı görüş mesafesi planktonların olmadığı dönemlerde 40-60 metreye kadar ulaşıyor.
Ahtapot,  renkli deniz tavşanı , renkli sünger ve şakayıklar, çeşitli deniz kabukluları ,karagöz, lagos ve orfoz bu zengin doğada görebileceğiniz canlılardan bazıları. Ayrıca  kumlar arasında  birçok eski çapa, kırık tabak parçaları ve amforalara rastlamak mümkün.
NOT: Her sene Çanakkale'den gelen dalış teknesi 2017'de gelemiyor. Kendi imkanlarınızla dalabilirsiniz ancak...


Yürüyüş ve Bisiklet

Bozcaada fazla engebeli olmayan yapısıyla yürüyüş yapmak ve bisiklet kullanmak için ideal bir yer. Anayollardan sapılan toprak yollar, sizi keşfe çıkaracak rotalar…Hiç tereddüt etmeden girin toprak yollara. Bağlar arasından ilerleyin, eski damlarda mola verin, acıkınca üzüm ya da incir yiyin. Adada kaybolmak imkansız, batı ucundaki rüzgar güllerini ya da denizi görünce yönünüzü anlarsınız.
Uzun yürüyüşler ve bisiklet sürmek için bahar ayları çok uygun. Yazın ise sıcaklıktan etkilenmemek için sabah çok erkenden ya da güneş batışına yakın yola çıkmak gerekiyor.
Ada merkezinde bisiklet kiralayabileceğiniz yerler bulunuyor. Son derece donanımlı ve bakımlı dağ bisikletleri bulmanız mümkün adada. Bunlardan biri günbatımında bisiklet turları da düzenleniyor. Adayı bilen profesyonel bir bisikletçi önderliğinde grup halinde ilerleyerek günbatımını seyretmek üzere Batı Burnu'na varılıyor. Kondisyonunuza göre daha zor parkurları kapsayan turları da seçebilirsiniz.

Bağ Yolu

Adanın ve Türkiye’nin tek bağyolu. Hem sadece adaya özgü hem de adada yetiştirilen tüm üzümleri görebileceğiniz; bağları tanıyabileceğiniz özel bir yürüyüş yolu. 1 km uzunluğundaki yol, Sulubahçe mevkiinde taraça düzeninde, geleneksel ve modern yöntemlerle yapılmış bağların bulunduğu, denizi doğayı ve üzümü birleştiren bir yürüyüş yolu.
Ada’nın üzümlerini, bağlarını ve bağcılık yöntemlerini size bilgi sağlayacak broşür, harita ve bilgi levhalarıyla destekleyen bağyolu, aynı zamanda bisikletle de keşfedebileceğiniz ve sonunda sizi, Ayazma ve Sulubahçe plajlarına ulaştıracak bir lokasyondadır. Özellikle Nisan-Kasım arasındaki dönem ve yürürken üzümleri görebileceğiniz Ağustos sonu Eylül ayları yürüyüş için en ideal zamanlardır.

At Binme

Adanın doğu kıyısında yer alan bir tatil köyü içinde at binme olanağı sunuluyor. At binmeye merakı olanlar burada ders alabilir ya da sadece keyif için at binebilir.

Kitesurf Dersleri

Geçtiğimiz seenlerde sörf için uygun olan adanın kuzeyindeki Çayır Plajı'nda yaz boyunca kitesurf dersleri veriliyordu. 2017'de sörf okulunun tekrar açılma ihitmali var.

Seramik Dersleri

Merkezde Atölye Miskin'de (ismi bulunduğu miskin limandan geliyor) yıl boyunca  seramik dersleri veriliyor. İlgilenenler çarşamba-perşembe günleri 14.00-16.00 saatleri arasındaki derslere katılabilir. Murat Hoca 0542 645 66 55

Cam Atölyesi


Zeynep Aksu,  Rum  Mahallesinin  büyülü  sokaklarından  birinde  yer  alan atölyesinde  bu sıra  dışı  malzeme  ile  daha  yakından  tanışmak isteyen çocuk veya yetişkin herkese birebir saatlik eğitimler veriyor. 0532 253 26 67