Bozcaada Özel Günler

Tatilini adanın özel günlerine denk getirmek isteyenler aşağıdaki tarihleri kaçırmamalı ve otel rezervasyonlarını mutlaka önceden yapmalılar.

Yerel Tatlar Festivali 23 Eylül 2023

İlki 2010 yılında düzenlenen festival, Bozcaada'nın geleneksel günlerinden biri artık. Adalı kadınlar evde yaptıkları yerel yemekleri, ada restoranları özel tariflerini bugüne özel ada meydanına kurulan sıra sıra tezgahlarda sunuyorlar. Giriş ücretini verdikten sonra tepsinizi ve fişlerinizi alarak yemeklerinizi seçmeye başlıyorsunuz. Akşamları da meydanda konserler düzenleniyor.

Bozcaada Salhane Şarap Tadım Günleri 1-4 Temmuz 2023

Adalı 6 şarap üreticisinin standlarının yer alacağı etkinlikte; hem şarapların üretim süreçleri hakkında detaylı bilgiler alacak hem de tadım yapabileceksiniz. Salhane Bar'da düzenlenecek etkinlik için girişte kupon almanız gerekiyor. Dört gün boyunca, saat 18.00-21.00 arasında, kaleye ve denize karşı adanın güzel şaraplarından tatmak için ne güzel bir fırsat...

Bozcaada Hayal Kahvesi Manastır Konserleri 2022

Adanın en büyülü ortamlarından, Ayazma Manastırının bahçesinde, çınar ağaçlarının altında, bundan daha iyi bir konser ortamı olamaz. 2022 yılında başlayan konserler tüm temmuz ve ağustos ayları boyunca haftada bir olmak üzere devam ediyor. Bülent Ortaçgil, Cengiz Kurtoğlu, Can Gox 2022'de sahne alan ünlülerden bazıları. İletişim: 0531 880 38 80

Bozcaada Ayazma Panayırı 26 Temmuz 2024

26 Temmuz, adalı Rumların her yıl kutsal Aya Paraskevi günlerini kutladıkları tarih. Ayazma’da, Aya Paraskevi adına yapılmış küçük bir manastırda bir araya gelinen bu güne halk arasında Ayazma Panayırı deniyor. Küçük manastırın bahçesindeki yaşlı çınar ağaçlarının altına kurulan tahta masalarda yemekler yeniyor, Yunanistan'dan gelen müzik grupları eşliğinde sirtaki yapılıyor. Bu geleneksel panayıra her yıl yurtdışından gelen çok sayıda Rum katılıyor. Uzun yıllardır Rumlarla iç içe yaşayan adalı Türkler de onları bu özel günlerinde yalnız bırakmıyor ve aynı coşkuyla kutlamalara katılıyorlar. Birbirlerine çok yakın bu iki kültürün kaynaşmasına tanık olmak ve bu keyifli ortamın havasını solumak için orada olmalısınız.

Bozcaada Ozanın Günü ve Homeros Okuması 5-6 Ağustos 2023

2002 yılından beri düzenlenen etkinlik, gazeteci Haluk Şahin’in kişisel çabalarıyla başlamış ve adanın geleneksel günlerinden biri haline gelmiş. Her yıl farklı bir ozanın davet edildiği etkinlik iki gün sürüyor. Etkinlik boyunca hem davet edilen ozanın şiirlerini kendi sesinden dinleme fırsatı yakalıyor hem de Homeros’un konusu Troya’da geçen büyük destanı İlyada’nın dünya dillerinde okunmasına tanık oluyorsunuz. Şimdiye kadar 9 ayrı dilde okuma yapılmış.İlyada okumaları adanın karşısında bulunan Troya’nın üzerinden doğan sabah güneşiyle başlıyor. Günün erken saatlerinin dinginliğiyle uyum içinde sessizce bir araya gelen topluluk, destanın geçen sene kaldığı yerden okunmasını dinliyor.

GÜNEŞ DOĞARKEN TROYA’NIN KARŞISINDA 22. KEZ HOMEROS’U OKUMAK
Hem de Türkçe, Eski Yunanca, İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, Japonca… Bu yıl Çince okumayla dil sayısı 23’e çıkacak.
5-6 Ağustos tarihlerinde Bozcaada Salhane’de yapılacak olan etkinliğin programı şöyle;
5 Ağustos Cumartesi 19:30
Açılış konuşmaları
Çinli şairlerin tanıtımı: Nurduran Duman
Yang Liam ile Cao Shui’nin izleyiclleri selamlamasi
Yılın Şairinin tanıtılması: Cevat Çapan
Yılın şairi Fatin Haziinedar’ın şiirlerini okuması
Program 22:00de sona erer
6 Ağustos Pazar
Homeros Okuması, 06:00 da Troya’nın karşısında buluşma
06:25 Güneşin doğmasıyla Homeros okuması, gönüllü okumalar
07:00. Tiyatro yazarı ve oyuncusu Pembe Akgün’ün Troya oyunundan sahneler
08:00 Kahvaltı molası
11:00 Doğu - Batı ayrışması ve Troya savaş konulu panel
Yer: Kasaba Aral
Yöneten: Haluk Şahin, bazı katılımcılar Rüstem Aslan, Sema Sandalcı ve diğerleri,,,

Bozcaada Bağ Bozumu Turları 

5 yıldır devam eden etkinliği Bozcaada Bağcılık Kooperatifi düzenliyor. 2023 yılında 20 Temmuz’da başlayan, her gün 10.00 - 18.00 arasında iki saatte bir düzenlenen bağbozumu turları 2 saat sürüyor. Hediye olarak verilen hasır sepetinizi kolunuza taktıktan sonra, adalı ressamların boyadığı römorklara binerek, klarnet ve darbuka eşliğinde bağlara gidiyorsunuz. Her turda başka bir bağcının bağına gidiliyor. Bağdaki üzüm türleri ve nasıl toplanacağı ile ilgili bilgi aldıktan sonra, özel bağ bıçakları ile üzümünüzü kendiniz kesip sepetlerinizi dolduruyorsunuz. Fiyat ve bilgi için iletişim: Ahmet Balcı 0544 569 39 31

Bozcaada Caz Festivali 6-7-8 Eylül 2024

2017'de ilk defa düzenlenen festival adanın en özel noktalarından biri olan Aya Paraskevi manastırının bahçesinde yapılıyor. Tarihi çınar ağaçlarının altına kurulan sahnede 3 gün boyunca Türkiye'nin iyi müzisyenleri sahne alıyor. Bu seneki program için ziyaret edin : www.bozcaadacazfestivali.com

Bağbozumu Festivali 2-3 Eylül 2023

2 gün süren festival, adalı şarap üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri sembolik bağbozumuyla başlıyor. Bunun için bağ işçileriyle birlikte traktörlere binilip bağlara gidiliyor. Toplanan üzümler, eski günlerde olduğu gibi eşek sırtında, at arabasıyla, traktör ve pırpırla, canlı müzik eşliğinde tören alanına taşınıyor. Festival boyunca kale içinde konserler ve iki yarışma düzenleniyor. Yarışmalarda adanın genç kızları arasından bir üzüm güzeli ve adanın en iyi Çavuş üzümü seçiliyor.

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED)
9-13 Ekim 2024

İlki 2014'de düzenlenen BIFED, Türkiye ve Bozcaada’ya dünyanın en nitelikli çevre filmlerini getirmek ve hem sanatın hem ekolojinin birlikte varolduğu yeni bir alan yaratmak amacıyla yapılıyor. Kendini şöyle anlatıyor Bifed: 
Bazı şeyleri altı yıl geçmesine karşın hala yapamıyoruz. Neleri yapmıyoruz mesela: BIFED hala başvuru ücreti almıyor. BIFED hala tamamen yerel kaynaklarla ve dayanışmayla sürüyor. Modayı takip etmiyor, göçmen kuşlar gibi o festivalden bu festivale birlikte uçan yılın popüler filmleri BIFED için ilginç değil: Kendi sorunlarını anlatan, üçüncü dünyayı egzotik bir malzeme gibi sömürmeyen içten belgesellerin doğal olarak programı oluşturduğu yapı da değişmedi. Bizler, BIFED ekibi olarak elimizden geldiğince konuklarımızla küçük adamızın her şeyini paylaşmaya çalışıyoruz.

Tüm dünyayı saran delilik yaşadığımız bu güzel mavi gezegeni yok etmeyecekse bunda yaptığınız -her şeye rağmen büyük bir cesaretler, büyük bir direnişin çok kıymetli parçaları olarak yaptığınız- belgeselllerin önemi büyük. Lütfen geliniz bunları dolu salonlarımızda birlikte izleyelim ve dünyanın halleri üzerine endişelenin yalnızca biz olmadığımızı hissedelim, birlikte. dayanışarak.

http://www.bifed.org


Dört Mevsim Bozcaada

Bozcaada genelde yaz tatili için tercih edilmesine rağmen deniz mevsimi dışında da ziyaret edilebilecek sıradışı bir yer. Şarap ve yemek kültürü, doğası ve iklimi onu her mevsim çekici kılıyor. Günübirlik geziler adayı tam anlamıyla keşfetmek için yeterli değil. Bu, görülecek yerlerin çok fazla olmasından dolayı değil ama adanın ritmini yakalamak ve hissetmek için ne kadar uzun kalsanız o kadar iyi oluyor.

İLKBAHAR: Adanın doğal olarak en yeşil göründüğü mevsim ilkbahar. Çiçekler hem kırları hem de bağları renklendiriyor. Havaların ısınmasıyla birlikte ada halkının kendini dışarıya attığı, mangal ve piknik keyfine başladığı görülüyor. Otel ve restoranların çoğu 23 Nisan tatili için açılış hazırlıklarına başlıyor. Binalar, masa ve sandalyeler boyanıyor, bahçelere yeni çiçekler ekiliyor. Bu tarihe yetişemeyen işletmeler ise 1 Mayıs’ta mutlaka açılmış oluyorlar.

YAZ : Adada Mayıs sonundan Ekim ortasına kadar rahatlıkla denize girilebiliyor. Ama deniz tatili yapmak isteyenler özellikle temmuz ve ağustos aylarını tercih ediyor. Yaz ayları adanın bol rüzgarlı ve nemsiz havası sayesinde bunaltıcı geçmiyor. Okulların kapanış-açılış tarihleri arası ve bayram tatilleri adanın en yoğun olduğu dolayısıyla konaklama fiyatlarının en yüksek olduğu dönemler.

SONBAHAR: Adanın en huzurlu mevsimi sonbahar. Yazın bile soğuk olan deniz sonbaharda ısınmış oluyor. Koylar, oteller, restoranlar size kalıyor. Arka planda bağbozumu devam ediyor. Kasa kasa toplanan üzümler traktörlerle fabrikalara taşınıyor. Sonbahar uzun yürüyüşler, bisiklet gezileri, bağlarda kalan üzümleri, olgunlaşmış böğürtlen ve incirleri yemek için de ideal zaman. Mekanların çoğu 29 Ekim'e kadar açık oluyorlar.

KIŞ: Adada kış genel olarak güneşli geçiyor. Yağmur yağsa bile bulutlar çabucak dağılıyor ve ardından güneş açıyor. Dolayısıyla kışın bile kasvetli bir hava olmuyor. Kışın poyraz sebebiyle hava sıcaklığı daha soğuk hissediliyor. Kar ise nadir olarak yağıyor. Aralık-mart arası adada sosyal hayatın en sönük olduğu dönem. Merkezde ısıtmalı oteller, az sayıda restoran ve çay bahçesi açık oluyor. Merkez dışındaki tesisler genelde kapalı oluyor.