Bozcaada Sanat Galerileri

Bozcaada’nın ada olmasının getirdiği izole hali onu her dönem sanatçılar için çekici kılmış. 70'li yıllardan itibaren adaya yerleşmeye başlayan çoğunluğu ressam birçok sanatçı sayesinde Bozcaada’nın bir sanatçı adası ünvanını taşıdığını söyleyebiliriz.

Adanın sanatçıyı çeken, hatta yaşayanlarını birer sanatçıya dönüştüren bir havası var sanki.  Burada doğanın güzellikleri ve süprizleriyle beslendikçe bu zenginliği dışa vurmak için belki kaleme, belki fırçaya sarılıyorsunuz ama tepkisiz kalamıyorsunuz.

Adalı sanatçıların ürünlerini paylaşabileceği birçok mekan var Bozcaada’da. Rengigül Sanat Galerisi'nin yıllar önce başlattığı sanat sunum geleneği, yeni galeri ve sanat evlerinin katılımıyla gelişmiş.

Yazın adanın sokakları veya bir ressamın kapısı herkese açık evi bir sergi alanına dönüşebiliyor. Yaz sezonu boyunca sürekli açık olan sergileri dolaşmak tatilinize renk katacak bir aktivite olacaktır.

GALERİLER

Bozcaada Sanat Galerisi:
Adanın eski evlerinden biri, Kaymakamlık tarafından restore edilerek galeri haline getirilmiş. Bahçesi de oturması çok keyifli, kitabınızı okuyabileceğiniz sakin bir yer. Adanın resim öğretmeni Cemil Onay, aynı zamanda galerinin küratörü. Onun eseri 'göz kırpan kız' sokak resmi galerinin arka duvarında yer alıyor.

Armagrandi Sanat Galerisi:
Çok aktif olmayan, bir otelin içinde bulunan galeride bazen sergiler açılıyor.

Yiğit Başak Resim Evi:
Uzun yıllardır adada yaşayan ressam Yiğit Başak'ın resim çalışmalarını görebileceğiniz bir ufak galeri

SERGİ AÇILIŞLARI

Sergi açılışları Bozcaada tatillerinin vazgeçilmez aktivitesi. Yaz döneminde sergiler 10 günde bir yerini yenisine bırakıyor. Dolayısıyla bol bol sergi açılışı oluyor. Sergi açılışları, ada şaraplarının sunulduğu küçük partilerin de etkisiyle çok keyifli geçiyor. Ada halkının ve ziyaretçilerin bir araya geldiği bu sergilerin açılış tarihlerini afişlerden, merkez içinde yapılan anonslardan takip edebilirsiniz