Bozcaada Rüzgar Gülleri

Belki de hayatınızda seyredebileceğiniz en büyüleyici günbatımları adanın batı ucunda bekliyor sizi. Gündüze son noktayı koymak için Batı Burnu’nu ziyaret etmek bir gelenek haline gelmiş adada. Kimisi yanında bir piknik sepeti ve şezlongu ile kimisi sadece bir ada şarabıyla yerini alıyor gün batımına doğru.

Yaz dönemi boyunca her gün günbatımı saatine doğru merkezden kalkan minibüsler tüm adayı dolaştırdıktan sonra burada güneş batana kadar mola veriyor. Kendi aracı olmayanlar bu fırsatı kaçırmamalı.

Son yıllarda gitgide popüler olan günbatımı ziyaretleri, özellikle bayram ve diğer tatil günlerinde aşırı insan ve araç kalabalığından dolayı çok anlamlı olmayabiliyor. Böyle günlerde gün batımını seyredebileceğiniz daha sakin bir nokta bulmanızı öneririm !

RÜZGAR TÜRBİNLERİ

2000 yılında elektrik üretimine başlayan türbinler Türkiye’nin 3. Rüzgar enerji santralini oluşturuyor. Ada tüketiminin 30 kat fazlası enerji üretiliyor burada. 30.000 kişiye yetecek elektrik deniz altından anakaraya gönderiliyor. Aynı enerjiyi üretecek bir kömür santraline göre türbin başına 82.000 ağaca eşdeğer oksijen tasarrufu sağlanıyor. Yani 17 türbin 1.400.000 ağaçlık bir ormanı kurtarmış oluyor. Türbinlerin sadece bir tanesi adanın enerji ihtiyacını karşılamaya yetiyor.