Nitsa's

  • Müessese Özellikleri: Kafe; Dış Mekan
  • İşletme Özellikleri: AÇIK: 10.00 - 24.00
  • İletişim
    • Yetkili: Hülya BATI
    • Telefon: 0507 491 22 79
    • Adres: Çınarçarşı Cad. No:33
Harita (enlem, boylam)39.834725, 26.070223
2 yıl önce açılan Nitsa's adanın en merkezi yeri olan Çınaraltı meydanına kurulu bir dondurmacı. Nitsa, adalı bir rumun ismi aslında. Bir zamanlar adada yaşayan Madam Nitsa'nın 40 yıl sonra adayı ziyaret edişi o kadar duygusal olmuş ki Hülya Hanım bu sahneden etkilenerek Nitsa koymuş kafesinin adını. 

Çanakkale'nin ünlü dondurması Doğan'ın dondurmalarını bulabiliyorsunuz burada. Ama asıl önemlisi Hülya Hanım'ın ada üzümleri ile yaptığı dondurma çeşitleri. Adaya özgü bir dondurmadan bahsedilecekse bu da ancak çavuş ile kardinal ile yapılan bir dondurma olabilir. Hülya Hanım, adanın yüzyıllık mirası bağcılığı canlandırmak adına kum tanesi kadar olsa da katkıda bulunmaktan çok mutlu. Toplanma dönemine göre sırası ile, adada yetişen üzümleri alıp Çanakkale'de kendi tarifi ile üretiyor.


Adanın eski kültürünü yaşatmayı kendine amaç edinmiş Hülya Hanım. Nitsa'da bir zamanlar aynı Rumların misafirlerine sundukları gibi su içinde damla sakızı ya da domates reçeli eşliğinde servis ediyor kahveleri. Kurabiye tarifleri de Madam Nitsa'dan alınmış. Burada adanın ilk kafelerinden Ada Kafe'nin üretimi gelincik şerbetini de içebiliyorsunuz. Farklı aroması ile gelincik şerbeti sıcak yaz günlerinde içilebilecek müthiş bir lezzet.
"Nitsa's" 828 defa görüntülenmiştir