Nerede yemek istersiniz?
  • Lokasyon


  • Tür

  • MENÜ
Nitsa's

Harita (enlem, boylam)39.834725, 26.070223
Adanın en merkezi yeri olan Çınaraltı meydanına kurulu bir kafe Nitsa. Adını, adalı bir rumun isminden alıyor. Bir zamanlar adada yaşayan Madam Nitsa'nın 40 yıl sonra adayı ziyaret edişi o kadar duygusal olmuş ki Hülya Hanım bundan etkilenerek Nitsa koymuş kafesinin adını. 

Nitsa'da Çanakkale'nin ünlü dondurması Doğan'ın dondurmalarını bulabiliyorsunuz. Ama asıl önemlisi Hülya Hanım'ın ada üzümleri ile yaptığı dondurma çeşitleri. Adaya özgü bir dondurmadan bahsedilecekse bu da ancak çavuş ile kardinal ile yapılan bir dondurma olabilir. Hülya Hanım, adanın yüzyıllık mirası bağcılığı canlandırmak adına kum tanesi kadar olsa da katkıda bulunmaktan çok mutlu. Dondurma kornetlerini de artık kendileri yapıyorlar.

Adanın eski kültürünü yaşatmayı kendine amaç edinmiş Hülya Hanım. Nitsa'da bir zamanlar aynı Rumların misafirlerine sundukları gibi su içinde damla sakızı ya da domates reçeli eşliğinde servis ediliyor Türk kahveleri. Kurabiye tarifleri de Madam Nitsa'dan alınmış. Farklı aroması ile gelincik şerbeti sıcak yaz günlerinde içilebilecek müthiş bir lezzet.

Nitsa'da her sabah taze taze börekler, kruvasanlar çıkıyor fırından. İzmir'in ünlü boyozu, börekle aynı anda fırında pişen yumurta, bir dilim peynir ve çay ile servis ediliyor. Bu sunumun fiyatı 15 TL.

Donut, ev yapımı brownie, Yunan usulü yapılan frappe, ev yapımı lavande limonata Nitsa'nın diğer lezzetleri. Hülya Hanım, kuru lavanta demetleri ve lavantalı ürünler de satıyor kafesinde. Son ürünü adanın üzümlerinden çıkan çekirdek ile yaptığı çekirdek yağı. Adadan sağlanan bu kadar doğal ve şifalı bir ürün olamaz...
"Nitsa's" 2097 defa görüntülenmiştir
Nerede yemek istersiniz?
  • Lokasyon


  • Tür

  • MENÜ