Kafe Gözkırpan

Harita (enlem, boylam)39.834894, 26.069569
Adada yaşayan ressam Cemil Onay'ın rum mahallesinde Bozcaada Sanat Galerisi'nin duvarına 4 yıl önce yaptığı 'gözkırpan kız' resminin bir fenomen olacağını kimse tahmin edemezdi. Burası şimdi günün her saati önünde fotoğraf çektirilen, uğranmadan gidilmeyen, internette yüzlerce fotoğrafı paylaşılan bir köşe. Resimin etrafını saran sarmaşıklar, kızın saçları olarak mevsimine göre renk ve şekil değiştirirken kızın görünüşü de değişiyor. Böylece her mevsim başka bir poz veriyor resim.

Cemil Onay 2018 yılında kaymakamlığa ait sanat galerisinin yöneticiliğini üstlenince, galerinin bahçesindeki kafeye de bu ismi verdi. Duvar resminin hemen yanındaki tahta kapıdan giriliyor kafeye. Bahçe gün boyunca ağaçların altında sakince oturabileceğiniz bir rahatlıkta. Etrafında yazın kalabalığı akarken burası kurtarılmış bölge gibi. Burada çay, türk kahvesi, filtre kahve, cold brew kahve, gelincik şerbeti, reyhan şerbeti ve limonata içebilirsiniz. Tatlı olarak muhallebi ve mozaik pastaları bulunuyor.

İsterseniz sanat galerisini gezdikten sonra arka kapısından kafeye çıkabilir, isterseniz resmin önünde fotoğrafınızı çektirip hemen yanındaki kapıdan girerek ressamla aynı ortamda kahvenizi yudumlayabilirsiniz, üstelik onun boyadığı şapkalardan birini takarak,  adanın süprizlerinden biri gibi Kafe Gözkırpan...
"Kafe Gözkırpan" 1576 defa görüntülenmiştir